Ján Virostko

efektívna architektúra – PHPP – efektívne detaily – energeticky pasívne domy

Čo je to PHPP?

Plánovací nástroj PHPP

PHPP ( Das Passivhaus Projektierungs Paket (DE), Passive House Planing Package (EN)) je prehľadný projekčný nastroj vyvinutý pre projektantov a architektov. Tento program je určený na podrobný výpočet parametrov energeticky pasívneho domu. Zo zadania vstupných údajov vypočíta tepelnú stratu a vykoná výpočet energetickej bilancie objektu.

Celoeurópsky najpoužívanejší nástroj na návrh pasívnych domov je vhodný aj pre nízkoenergetické domy. Zadávanie v prostredí excel umožňuje architektom a projektantom spoľahlivo vypočítať energetickú bilanciu a optimalizovať svoje návrhy.

Výpočet energetickej bilancie budov s veľmi nízkou potrebou energie je náročná úloha, pre ktorú neexistujú normy a predpisy s požadovanou presnosťou. Už od roku 1991, keď boli dokončené prvé pasívne domy, sa touto otázkou zaoberal nemecký Passivhaus Institut (PHI) a skúmal, či je nevyhnutné používať na výpočet energetické bilancie zložité dynamické simulácie. Na ich základe, po určení kritických faktorov, bol vytvorený nástroj dosahujúci spoľahlivé výsledky, ktorý je súčasne jednoducho použiteľný s prijateľnou mierou námahy pri zadávaní vstupných dát.

Program PHPP (Passive House Planning Package) je jednoducho štrukturovaný návrhový nástroj v prostredí tabuľkového editora (MS Excel, OpenOffice), ktorý môžu používať priamo architekti a projektanti. Spoľahlivosť výpočtov a ovládateľnosť programu už vyskúšalo niekoľko tisíc užívateľov.

PHPP obsahuje nástroje pre

  • výpočet súčiniteľov U stavebných prvkov s veľkou mierou tepelnej izolácie
  • výpočet energetickej bilancie
  • návrh riadeného vetrania
  • výpočet tepelnej straty
  • výpočet letnej tepelnej pohody
  • a mnoho ďalších užitočných nástrojov pre spoľahlivý návrh pasívnych domov

Aktualizácia a porovnávanie PHPP s nameranými dátami

Program PHPP bol prvýkrát prezentovaný v roku 1998 a od tej doby bol kontinuálne aktualizovaný. Základom sú listy pre výpočet potreby tepla na vykurovanie (ročnou alebo mesačnou metódou viď obr.), výrobu tepla a distribúcie, potrebu elektriny a potrebu primárnej energie. Postupne boli pridávané nové návrhové moduly (listy), ako napríklad výpočet parametrov okien, tienenie, tepelná strata a letná tepelná stabilita.

Program PHPP je neustále vylepšovaný a spresňovaný na základe skutočných meraní a nových výsledkov výskumu. Ako časť sprievodných výskumných štúdií boli vykonané merania a porovnania s výsledkami výpočtov na viac než 300 projektoch. Ako sa ukázalo, modul na výpočet energetické bilancie je schopný popísať tepelné vlastnosti budovy prekvapivo presne. To platí predovšetkým pre nový spôsob výpočtu tepelnej straty, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre pasívne domy.

Zdroj: http://is.gd/4WhAlm

PHPP Brestovany

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: